Ne váljon áldozattá!
Tudnivalók időseknek az „unokázós” csalásokról
Egyedülálló időskorúak célpontjai az újra és újra felbukkanó csalóknak. Az „unokázós” módszer lényege, hogy a késő esti, éjszakai órákban felhívják a kiszemelt áldozatot az alábbi színlelt indokokkal.
- Az unoka, vagy hozzátartozó balesetet szenvedett, az okozott károk rendezése miatt pénzre van szüksége, vagy a balesetből fakadóan életmentő műtétet kell rajta végrehajtani.
- Az unoka, vagy hozzátartozó kölcsönt vett fel, amit sürgősen vissza kell fizetni.
- A hozzátartozó bajba került, esetleg fogságban van, csak pénzért cserébe engedik szabadon.
Gyakran előfordul, hogy a telefonhoz hívnak egy magát „rendőrnek” kiadó személyt is, aki megerősíti a fentieket. Ezekkel az ürügyekkel ráveszik a gyanútlan idős embert arra, hogy minden pénzt, ékszert, értéket átadjon a telefon után nem sokkal érkező közvetítőnek, aki elhiteti magáról, hogy jó barát, ismerős, és már viszi is a zsákmányt.
A rendőrség azt tanácsolja, hogy:
- Ne beszéljenek idegenek előtt, nyilvános helyen magánügyeikről, ezeket az információkat a bűnelkövetők felhasználhatják.
- Ne bízzanak meg a váratlanul telefonon vagy személyesen jelentkező idegenekben!
- Ha gyanús telefonhívást kapnak, haladéktalanul vegyék fel a kapcsolatot unokájukkal, hozzátartozójukkal, mert ezzel könnyen tudják ellenőrizni a hívás valódiságtartamát.
- Soha ne adjanak át pénzt, vagy más értéket idegenek számára, ne engedje be az idegent a lakóingatlanába!
- Bűncselekmény gyanúja esetén értesítsék a rendőrséget (112, 107)!
Figyelem! A csalók a bűncselekmények elkövetésére felkészülnek és a sértett bizalmának elnyerése végett olyan valós információkat is közölhetnek, amelyek valóban a hozzátartozóhoz kapcsolódnak.
(Forrás: Pest MRFK ELBIR)